Czy w Lusówku powstanie nowoczesny kompleks edukacyjno– sportowy?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców mieszkających w tej miejscowości. Niektórzy z nich pamiętają, jak przed kilkoma laty do Szkoły Podstawowej przy ul. Dopiewskiej 5 chodziło niespełna stu uczniów. Dzisiaj jest ich tam prawie pięciuset i ciągle przybywają nowi.

Istnieje poważna obawa, że będzie trzeba wprowadzić dwuzmianowy system nauki. Jeszcze przed wyborami na biurko wójta Tadeusza Czajki trafiły pisma na temat pilnej konieczności budowy infrastruktury oświatowej m.in. od zaniepokojonych przedstawicieli Rady Rodziców Przedszkola Na Zielonym Wzgórzu. Jeśli przedszkolaki z Lusówka miałyby w najbliższych latach chodzić do szkoły na dwie zmiany, oznaczałoby to np. ograniczenie w dostępie do zajęć dodatkowych. Wiele z nich zaczyna się już o godz. 16:00 m.in. treningi w ramach sekcji Ośrodka Sportu i Rekreacji gminy Tarnowo Podgórne.

Autorzy drugiego listu do pana wójta Czajki - rodzice z Rady Rodziców SP im. Kawalerów Uśmiechu w Lusówku podkreślali podczas zebrania z dyrekcją, że nauka po godz. 15:00 jest nieefektywna. Fakt ten potwierdzają eksperci Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców”. Dwuzmianowość nie występuje nigdzie w Europie, jest charakterystyczna dla krajów, w których brakuje pieniędzy na oświatę i budowę nowych szkół. Jednozmianowość zapewnia komfort nie tylko uczniom, ale i nauczycielom, którzy nie muszą pracować między godz. 7:00 a 18:00. Dyrekcja, która już robi co może, żeby zapewnić właściwe warunki nauki dzieciom deklaruje, że w roku szkolnym 2019/2020 dwie zmiany nie będą wprowadzone, ale na kolejne lata nie może dać takiej gwarancji. 

Lusówko się rozbudowuje i nowych mieszkańców szybko przybywa. Większość z nich to młodzi ludzie z dziećmi, dlatego budowa nowej szkoły wydaje się nieunikniona. Brakuje miejsc w przedszkolach. Marcin Kikut – były piłkarz Lecha Poznań i trener Tarnovii Tarnowo Podgórne oraz mieszkaniec Lusówka chciałby, aby w Lusówku powstał kompleks edukacyjno – sportowy. Byłoby tam miejsce na halę koncertowo – sportową z prawdziwego zdarzenia i szkołę. Tomasz Kluwak - organizator wielu akcji społecznych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z os. Morskiego, który od 10 lat obserwuje dynamiczny rozwój miejscowości proponuje, żeby w kompleksie zaplanować także bibliotekę i nowe przedszkole. „Wkrótce liczba mieszkańców ma znacząco wzrosnąć i potrzebne jest pilne działanie” - mówi.

Czy jest szansa na nowy obiekt? Mieszkańcy Lusówka przyglądają się budowie podobnych obiektów w innych gminach, nie chcą wozić dzieci po 10 kilometrów w każdą stronę do przedszkoli i szkół w Baranowie, czy Przeźmierowie. Organizują się i z pewnością będą pilnie zabiegać o budowę nowoczesnego kompleksu, który dla rozwoju Lusówka ma olbrzymie znaczenie.

elach

Czy w Lusówku powstanie nowoczesny kompleks edukacyjno– sportowy?
Kategoria: