Zupa Wolności: z Przeźmierowa do Poznania

Niedziela, godzina 16:00. Prywatny dom w Przeźmierowie, ulica Wiosny Ludów 77. Ja smarowałam chleb masłem, Renata robiła obkład. Po drugiej stronie stołu Tomasz i Gennadij robili to samo. Agnieszka pakowała kanapki w papier i wkładała do kartonu. Trzecia Agnieszka segregowała odzież, którą przekazali darczyńcy. Małgosia i dziewczynki pomagały przy butach. Szykowaliśmy paczki i prowiant, które potem rozdano potrzebującym na Dworcu Letnim w Poznaniu w ramach inicjatywy „Zupa Wolności”. Tam, na miejscu dołączyły kolejne osoby. Tradycyjnie Jerzy (pomysłodawca inicjatywy), przywiózł gar zupy, Kinga i Maria ją rozlewały, Tamara i Ewa częstowały kawą i herbatą. Zebrało się sporo ludzi. Jak zawsze, bo potrzebujących jest niemało. Za każdym razem przed budynek (akcja odbywa się na zewnątrz) przychodzi kilkadziesiąt osób. Obok stałej grupy Zupowiczów pojawiają się zawsze nowe twarze spragnionych ciepłego posiłku. Zimą ludzi na Dworzec Letni przychodzi więcej. Nie są to tylko osoby bezdomne, również te w gorszej sytuacji materialnej i samotne. Przyjmują pomoc.

 „Zupa Wolności” to inicjatywa, która przyszła do nas z innych polskich miast. Siostrzane akcje odbywają się w Krakowie, Gdańsku czy Katowicach. W każdy niedzielny wieczór, bez względu na pogodę, na Dworcu Letnim w Poznaniu osoby potrzebujące mogą zjeść ciepły posiłek, dostać prowiant na później, a także ciepłe ubrania, obuwie i bieliznę. Samą zupę przygotowuje najczęściej jedna z zaprzyjaźnionych poznańskich restauracji. Pozostałe rzeczy organizowane są przez wolontariuszy, którzy dbają o zakup wszystkich produktów, z których przygotowywane są kanapki. Magazynek i manufaktura, gdzie segregowane są przez nich ubrania do dalszej dystrybucji, mieszczą się w prywatnym domu w Przeźmierowie u Jacques’a de Chiffon. Regularnie ciasto piecze jego sąsiadka – Kasia.

W „Zupę” jest zaangażowanych kilkanaście osób, które z radością poświęcają swój wolny czas. Pieniądze na zakupy pochodzą z prywatnych środków lub są pozyskiwane podczas zbiórek charytatywnych, np. podczas koncertów organizowanych właśnie w Przeźmierowie. Zachęcamy Państwa do zaangażowania się w tę akcję. Można przyjść i w każdą niedzielę pomóc robić kanapki, segregować ubrania (ul. Wiosny Ludów 77, Przeźmierowo, godzina 16:00); można na dworcu rozlewać zupę (każda niedziela, godz. 18.00, Dworzec Letni Poznań); można wspomóc inicjatywę finansowo (na przykład podczas najbliższego koncertu http://www.tarnowo.pulsgminy.pl/tp/894)

Wszystkie akcje można na bieżąco śledzić na stronie: https://www.facebook.com/zupawolnosci/

Agniesyka Wilczyńska

Zupa Wolności: Przeźmierowo
Kategoria: