Po spotkaniu z Szymonem Hołownią jem mniej mięsa

7 lutego w kościele w Lusowie odbyły się dwa spotkania z Szymonem Hołownią. 
Większość z nas kojarzy go z telewizyjnym talentshow „Mam Talent”, który prowadzi w duecie z Marcinem Prokopem. Telewizja to jednak tylko część działalności publicznej Pana Szymona. Gdy nie oglądamy go na ekranie, udziela się on charytatywnie w Fundacji Kasisi oraz Fundacji Dobra Fabryka, a także pisze książki. I to właśnie te dwie dziedziny były motywem przewodnim spotkań w Lusowie.

Pierwsze spotkanie odbyło się o godz. 16.30 i zaproszeni na nie byli głównie młodzi. Byłam na tym spotkaniu i widziałam, że przybyło także sporo dorosłych. Mowa była między innymi o współczesnym świecie, o zwierzętach, o Bogu, o odpowiedzialności za nasze otoczenie.
Wątkiem, który jednak przewodził było jedzenie mięsa. To temat ostatniej książki autorstwa naszego gościa pod tytułem „Boskie zwierzęta”. Bardzo dobitnie na spotkaniu wybrzmiało, że w dzisiejszych czasach jemy zbyt wiele mięsa. Na potrzeby przemysłu hodowli zwierząt degradowane jest środowisko naturalne – karczowane lasy, a w efekcie my ludzie sami siebie niszczymy i zabijamy. Przez to, że jemy mięso w nadmiarze, nasze organizmy częściej zapadają na niektóre choroby, zwłaszcza nowotwory.  Gość spotkania podkreślał, że postawa ekologiczna czy wegetarianizm to postawy moralne, etyczne i zgodne jak najbardziej z duchem chrześcijaństwa. Sam, gdy zdał sobie z tego sprawę przestał jeść mięso. Pan Szymon namawiał, abyśmy się nad tym chwilę zastanowili i działali, bo kolejne pokolenia otrzymają od nas w spadku zrujnowaną planetę. Wystarczy zmienić swoje nawyki - przecież nie na każdy posiłek musimy jeść mięso. Gdy świadomie zrezygnujemy z dwóch, trzech posiłków mięsnych w tygodniu może świata nie zbawimy, ale jeśli zrezygnują z nich tysiące ludzi zmiana będzie zauważalna i odczuwalna dla naszego środowiska. Zamiast kupować wodę mineralną w plastikowych butelkach wykorzystajmy ponownie te butelki, które już mamy i bidony. W naszej gminie jest bardzo dobra woda w kranie, wystarczy nalać ją do butelki i zabrać ze sobą w drogę. Tanie rozwiązanie i wygodne, do tego ekologiczne. A może możemy zabrać ze sobą na zakupy wielorazową „siatkę” zamiast za każdym razem pakować sprawunki w plastikowe reklamówki? Ja na wszelki wypadek w samochodzie wożę zawsze kilka toreb na zakupy. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.

No właśnie, a może nie zawsze musimy jechać samochodem? Dla zdrowia, ale i z troski o naturę może czasem przesiąść się na rower lub iść pieszo. Wiem, że mieszkając na wsi to jest czasem bardzo trudne, ale są przecież takie sytuacje, gdy w samochód wsiadamy z czystej wygody, a nie konieczności. Przecież dziecko może samo czasem wrócić ze szkoły, nie musimy go zawsze wozić autem w tą i z powrotem.

Spotkanie w Lusowie było dla mnie bardzo inspirujące. Autor mówił lekko, przywoływał sporo informacji, pobudzających wyobraźnię liczb i obrazów. Nawiązywał do pop kultury i rzeczy fundamentalnych. Jakby to powiedziała młodzież - nie „przynudzał”, ale nie był to także wykład pouczający i piętnujący. We zabytkowych wnętrzach kościoła w Lusowie słowa o chrześcijańskiej postawie wobec świata i zwierząt brzmiały wyjątkowo przekonująco.

Zdaję sobie sprawę, że jedno spotkanie ze światłym człowiekiem świata nie zmieni. Aby cokolwiek się zmieniło, musimy działać sami. Bardzo łatwo wyjść pozytywnie natchnionym z takiego spotkania, trudniej wprowadzić długotrwałe zmiany w życie, wszak tyle się wokół nas dzieje, tak szybko zapominamy. Mimo wszystko bardzo Państwu polecam małe kroki.

Na koniec „10 proponowanych kroków w kierunku bardzo dobrej zmiany”, które kończą książkę „Boskie zwierzęta” Szymona Hołowni:
1. Bądź praktyczny.
2. Zmień nawyki.
3. Jedz mniej mięsa.
4. Utrzymaj motywację.
5. Stosuj zasadę małych kroków.
6. Nie wspieraj biznesów wykorzystujących zwierzęta.
7. Zachwyć się stworzeniem.
8. Poszerzaj wiedzę, wrażliwość, dbaj o źródła, z których codziennie pijesz.
9. Spraw, by Kościół się zazielenił.
10. Świętuj życie.

Na koniec spotkania Pan Szymon podpisywał książki, była także chwila na zadawanie pytań i prywatną rozmowę.

Spotkanie było zorganizowane przez Duszpasterstwo Mężczyzn 4MEN w Lusowie.

Agnieszka Wilczyńska

Szymon Hołownia, Lusowo 7.02.2019r.
Kategoria: