Międzynarodowy Koncert Rozmaitości w Przeźmierowie

15 lutego w siedzibie Fundacji Jacek z Szafy w Przeźmierowie odbył się już drugi z kolei koncert w ramach cyklu „Spektakl rozmaitości”.
Tym razem postawiliśmy na repertuar powiązany z Ukrainą, angażując artystów zza naszej wschodniej granicy, jak również rodzimych, ale w repertuarze nawiązującym do obowiązującej na koncercie stylistyki.

Na początku koncertu dali o sobie znać artyści nastoletni. Wokalistka Marta Michalak i trębacz Maurycy Majewski wykonali przy klawiszowym akompaniamencie utwór „Imagine” Johna Lennona. Pragnęliśmy tym utworem o uniwersalnym pokojowym wydźwięku zwrócić uwagę słuchaczy na trudną sytuację we Lwowie. Chwilę później wstąpiła na scenę młoda ukraińska wokalistka Lera Matskovich, wykonując popularne ludowe utwory przy akompaniamencie gitary. Następnie tłum wzruszała jej krajanka Lidiia Mulyk-Kotsovska śpiewając dwie wzruszające ballady, jedną wtórując sobie na gitarze, a drugą a cappela. Nasz znakomity sąsiad zza płotu, Jacek Hałas, porwał po chwili wszystkich dźwiękiem akordeonu, mrużąc oczy i snując muzyczne impresje przy akompaniamencie naszego fundacyjnego pieska Lusiaka, który bezbłędnie wpasowywał się szczeknięciami we wszelkie muzyczne pauzy. Jacek wywołał na scenę skrzypaczkę Ulyanę Hedzik, artystkę o korzeniach polskich, białoruskich i ukraińskich, po to by zaimprowizować duet na akordeon i skrzypce. Kiedy Ulyana pozostała na scenie już sama, to choć jest wokalistką jazzową, postawiła na folk. Ze sceny popłynęły nostalgiczne pieśni odpowiednie do dźwięku skrzypiec Uli. Całość koncertu sklamrował trębacz Maurycy, wykonując solowy popis do utworu Zbigniewa Wodeckiego.

Koncert przekroczył nasze wszelkie przewidywania. Sala koncertowa pękła w szwach i niektórzy na szczęście zaspokoili się miejscami stojącymi. Obiecujemy poprawić się i zadbać o lepsze dojście do krzeseł, a także przygotować dla Państwa na przyszłym spotkaniu dostęp do miejsc parkingowych na terenie Fundacji. Staramy także zadbać o dobrą sąsiedzką atmosferę, była więc kawa, herbata, a nawet znalazło się jedno (ale pyszne) ciasto. Nasze koncert są darmowe, natomiast wspierają  cele charytatywne (co tydzień jako inicjatywa Zupa Wolności dzielimy się jedzeniem z  bezdomnymi na poznańskim dworcu). Dlatego na koncertach sprzedajemy sztukę. Są to książki, płyty, tym razem nie zabrakło także zdjęć i obrazów ukraińskich artystów.

Dzięki Irze Zakharowej, naszej przyjaciółce i jednocześnie kontaktowi pomocy humanitarnej na Ukrainie, udało nam się w ostatnim czasie wysłać 400 kg butów i ubrań do sierocińca na wschodzie kraju, z którego pochodziła. Kilka dni przed koncertem rozmawialiśmy z nią i planowaliśmy wspólnie przeznaczyć zebrane na koncercie pieniądze na seniorów z najbiedniejszych ukraińskich wsi. Niestety, dwa dni po koncercie Ira niespodziewanie zmarła. Jesteśmy zdruzgotani i pogrążeni w smutku. Postanowiliśmy przekazać zebraną podczas spektaklu kwotę jej rodzinie, a także wspomóc ich dodatkowo, umieszczając w sklepie naszego Wydawnictwa powiązanego z Fundacją pozostałe po koncercie fotografie i obrazy ukraińskich artystów. Kochani, kupujcie! Pomożecie w ten sposób rodzinie niezwykłej osoby, która poświęcała swój czas i siły robiąc dobro, wspierając najsłabszych i najbardziej potrzebujących, w tak trudnym dla Ukrainy czasie.

Fotografie i obrazy kupicie tutaj: www.jdc.media.pl zakładka „Ira Zakharowa”

Gorąco pozdrawiamy
Agnieszka Ostrowska i Jacques de Chiffon
www.jacekzszafy.org

(Materiał nadesłany)

Międzynarodowy Koncert Rozmaitości w Przeźmierowie
Kategoria: