Co ma ból pleców do chodzenia?

Tak jak większości ludzi wydaje mi się, że wszyscy jesteśmy idealni. Dopóki nie boli, to znaczy, że nie ma problemu. A przecież wielu bólom możemy zapobiegać, choćby zmieniając nawyki, na przykład chodzenia i siadania. Nie bez znaczenia kiedyś nasi dziadkowie powtarzali w kółko, abyśmy się nie garbili, siedzieli prosto przy stole czy więcej się ruszali.

Kilka dni temu brałam udział jako obserwatorka w badaniu stóp dwóch małych pacjentów 8- latka i 12- latka. Badania dokonywał zespół diagnostów  Pani Anna Szewczyk, która jest podologiem i właścicielką gabinetu podologicznego w Skórzewie,  podolog Julita Pawłowska oraz fizjoterapeuta Krzysztof Łyk.

Specjaliści najpierw obejrzeli stopy dzieci pod kątem prawidłowo obciętych paznokci, zgrubień na stopach, zwrócili uwagę na obuwie a następnie dokonali badań statycznych i dynamicznych.

- Badanie rozpoczynamy już od momentu wejścia pacjenta do gabinetu. Obserwujemy sposób w jaki się porusza. Patrzymy na całą postawę ciała. – Opowiada Pani Anna Szewczyk.  – Robimy bardzo szczegółowy wywiad, sięgający okresu niemowlęcego (czy dziecko siedziało same, czy było sadzane, czy miało chodzik, czy prawidłowo raczkowało). Następnie wykonujemy badanie na podoskopie - podświetlonej płycie, dzięki której widać miejsca styku stopy z podłożem. Widzimy jaki kształt ma stopa w obciążeniu. Sprawdzamy również prawidłowości ustawienia stawu skokowego i kolan. Tu już można wychwycić np. koślawość, płaskostopie, czy wydrążenie stóp. Porównujemy wszystko z normami. Lustro przed podoskopem służy do sprawdzenia jak ustawiają się kolana i rzepki. Sprawdzamy, czy korekcją podparcia łuku poprzecznego możemy „naprawić” sytuację. Czasem to wystarczy, aby wyprostowały się i kolana i cała postawa. Następnie robimy komputerowe badanie  statyczne (obciążenie stóp podczas stania) i dynamiczne (podczas chodu, obserwujemy jak przetaczamy stopy). Po wykonaniu szeregu badań i właściwej korekcji, możemy nawet zapobiec powstaniu w przyszłości choćby halluxów. Odpowiednio dobrane wkładki mogą uchronić nas przed wieloma bolesnymi kłopotami w przyszłości.

Przy okazji badania dawano bardzo dużo rad dotyczących prawidłowej postawy, siadania, chodzenia. Zaproponowano kilka prostych ćwiczeń. Każdy krok chłopców zrobiony na specjalistycznej macie był analizowany pod kątem prawidłowości i ewentualnych odchyleń. Każda anomalia, utrwalone złe nawyki mogą przekształcić się w zwyrodnienie, a to może doprowadzić do bardzo bolesnych konsekwencji, a finalnie nawet do nieodwracalnych zmian lub operacji. Jeżeli zostaną wychwycone nieprawidłowości pacjent jest odsyłany do lekarza ortopedy, fizjoterapeuty czy osteopaty.

Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko w porządku z naszymi stopami, warto takie badanie sobie zrobić. Zwłaszcza należy dopilnować pod tym względem naszych dzieci. Oby wyniki były dla nas pozytywne. Niestety ze statystyk wynika, że większość z nas ma nad czym pracować. Pani podolog nie od razu zaleca wkładki, najpierw zaleca zmianę złych nawyków i ćwiczenia, aby samemu popracować nad swoim organizmem.

Indywidualne wkładki są ostatecznością. Można je zamówić na miejscu. Czeka się około dwóch – trzech tygodni.

- W gabinecie wykonujemy kompleksowe badania, czasem niezbędny jest także indywidualny wycisk stopy w piance. – Dodaje Pani Anna. - Każda stopa jest inna i wkładka musi być do niej dopasowana. Są wkładki dedykowane także dla sportowców, inne dla danej dyscypliny sportu, inne dla osób chorych na cukrzycę czy ze schorzeniami neurologicznymi. Następnie robiony jest odlew gipsowy, który dopiero służy do wykonania idealnej wkładki.

- Warto zaznaczyć, że wkładek nie należy od razu nosić przez cały dzień. – Dodaje Pani Anna. - Należy nogę stopniowo przyzwyczajać. Na początek pół godziny dziennie, potem godzina. W pół roku wkładki powinny przynieść realną poprawę. Przy zastosowaniu wkładek odtwarzamy nowy, prawidłowy wzorzec chodu, gdy organizm się do tego przyzwyczai - zmiana na lepsze powinna być trwała.

Wkładki kosztują od 350 zł do 500 zł za parę.

Nie chcemy Państwa straszyć, ale złe siedzenie i chodzenie mogą nam naprawdę przysporzyć sporo kłopotów. Nie warto cierpieć!

Agnieszka Wilczyńska
Artykuł promocyjny

Co ma ból pleców do chodzenia?
Kategoria: