Wątki, jak tancerze

23 lutego najmłodsze pokolenie czyli Szkółka Teatru Tańca Sortownia przedstawiła „Zabawkę”, przedstawienie znane z wcześniejszych realizacji Sortowni.

Tym razem na scenie w Centrum Kultury w Przeźmierowie reżyser - Piotr Bańkowski postanowił połączyć jednak dwie części, które wcześniej były wystawiane osobno. Tak powstał pełen magii dwugodzinny spektakl, na który bardzo szybko skończyły się wejściówki.

W tej realizacji, podobnie jak w pierwszej i drugiej części, brali udział także starsi tancerze Sortowni, którzy wsparli młodych w ich scenicznych działaniach, wygibasach i tanecznych popisach.

Fabuła „Zabawki” opiera się na książce Piotra Bańkowskiego, choreografa i założyciela Teatru Tańca Sortownia, o tym samym tytule. Pozostaje mieć nadzieję, że niebawem zostanie ona wydana.

„Nie wszystko, co widzimy to prawda, a czego nie potrafimy ogarnąć rozumem – nie istnieje” – ten cytat przyświecał poprzednim częściom spektaklu. Jak zauważa P. Bańkowski, był on punktem do licznych dyskusji, jakie toczyły się między jego widzami. – Każdy widz, niezależnie od wieku rozumiał to, co zobaczył na scenie na swój sposób. Osiągnęliśmy zatem zamierzony przez nas cel. Czy i tym razem nam się to uda? Mam nadzieję, że tak. Wątki rozwijają się tak, jak rozwijają się nasi tancerze…

Warto przypomnieć, że P. Bańkowski współpracę z GOK „SEZAM” rozpoczął od prowadzenia zespołu tanecznego Free Steps. W 2011 roku połączył się on z poznańskim Teatrem Tańca Zakręconego, tworząc nowy zespół – Teatr Tańca Sortownia. Grupa od samego początku postawiła sobie wysoko poprzeczkę, przygotowując co najmniej jedną premierę w każdym sezonie. Spektakle Sortowni wystawiane były na prestiżowych festiwalach tanecznych w Kielcach i Wodzisławiu Śląskim, zespół występował także w Teatrze Wielkim i Auli Artis w Poznaniu oraz na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Obok starszych tancerzy, ćwiczyć zaczęli ich młodsi koledzy ze Szkółki Tańca. Udane premiery „Zabawki” i „Zabawki cz.2” dają nadzieję, że także kolejna część spektaklu wywoła aplauz publiczności. Tym bardziej że szeregi tancerzy ciągle się powiększają. Sława Szkółki Tańca Sortownia rozniosła się i grupa dzieci chcących tańczyć z Dawidem Mularczykiem, pod czujnym okiem pana Piotra, się powiększa.

Agata Klaudel-Berndt
Tymon Berndt
Agnieszka Wilczyńska

"Zabawka" 23.02.2019
Kategoria: