Piano Day: Andrzej Jagodziński Trio w Przeźmierowie

Piano Day to święto muzyki fortepianowej, które odbywa się od 2015 rok na całym świecie z inicjatywy Nilsa Frahma- niemieckiego pianisty i kompozytora. W ubiegłym roku po raz pierwszy zagościło w naszej Gminie. Wystąpił znakomity muzyk, zdobywca nagrody Grammy – Włodek Pawlik. W tym roku, 29 marca o godzinie 19.00, przy fortepianie zasiądzie znakomity polski pianista jazzowy - Andrzej Jagodziński. Towarzyszyć mu będą: Adam Cegielski na basie, i Czesław Bartkowski na perkusji.

Andrzej Jagodziński to pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu „Złota Tarka” w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej muzycznej wszechstronności, koncertuje z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Ma na koncie wiele wydawnictw płytowych. Jest laureatem wielu nagród m.in. dwóch Fryderyków, które otrzymał w 1994 roku za płytę „Chopin” w kategorii „Jazzowa płyta roku” i w 2001 roku w kategorii „Jazzowy muzyk roku”.

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO - CHOPIN

Utytułowani muzycy  - Andrzej Jagodziński - wspaniały pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, uczestnik największych jazzowych festiwali świata, Adam Cegielski - wirtuoz kontrabasu, zarówno w muzyce jazzowej, jak i klasycznej, Czesław "Mały" Bartkowski - legenda polskiej sceny jazzowej, od początku kariery współpracujący z najwybitniejszymi, przedstawiają Państwu swoją, jazzową wersję utworów Fryderyka Chopina.

Pierwsza płyta zatytułowana CHOPIN, nagrana w grudniu 1993 roku od razu stała się wydarzeniem, podbijając publiczność w kraju, ale także we Francjii, Finlandii, Turcji, na Węgrzech, a nawet w dalekim Meksyku.

Wkrótce zebrała wszystkie możliwe polskie nagrody muzyczne (Fryderyk '94, Jazzowa Płyta Roku '94, Mateusz '94 - Nagroda Programu III Polskiego Radia). Przez trzy kolejne lata Trio przedstawiło ją milionom słuchaczy.

Następna płyta CHOPIN ONCE MORE, to wręcz olśniewające nagranie! Bo też - zachowując ducha Chopina - Trio operuje oryginalnym materiałem z absolutną swobodą. Widać, że po kilku latach zbierania doświadczeń muzycy czują się w tej materii jak ryba w wodzie. Wyraziste i swobodne improwizacje najlepiej świadczą o wirtuozerii tego wykonania.

Kolejna płyta CHOPIN / JAGODZIŃSKI SONATA B-MOLL to transformacja dużej formy muzycznej, polegająca na modyfikacji wszystkich części i tematów utworu, a nie tylko pojedynczych cytatów.

Sonata fortepianowa b-moll Chopina, utwór czteroczęściowy, ze znaną na pewno wszystkim melomanom częścią trzecią - Marszem Żałobnym w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego to innowacyjne w skali światowej podejście do adaptacji muzyki klasycznej.

CHOPIN – LES BRILLANTES – na płycie nagranej w 2010 roku pisaliśmy:
„Dzisiaj, po piętnastu latach wspólnej pracy i wobec akceptacji słuchaczy, nie boimy się ryzyka. Pomysł się sprawdził, utwory okrzepły, niektóre aranżacje zostały wzbogacone i wiemy już, że można je grać jak standardy jazzowe, bez zahamowań i bez obawy, że ktoś nas posądzi o burzenie pomników.
Dlatego postanowiliśmy zreasumować nasze doświadczenie i nagrać pierwotny materiał jeszcze raz, układając go w taki sposób, że tworzy dwa niezależne koncerty. Te dwie płyty wraz z wydaną w 2009 roku Sonatą b-moll doskonale odzwierciedlają nasze dzisiejsze rozumienie muzyki Chopina, który nie przestaje nas pobudzać intelektualnie i emocjonalnie – nie mówimy więc ostatniego słowa!
Zapraszamy do kolejnego zanurzenia się w mistrzowską harmonię muzyki Chopina.

Karina Biała

Piano Day: Andrzej Jagodziński Trio