INEA buduje sieć śwatłowodową w gminie Tarnowo Podgórne

Program Operacyjny Polska Cyfowa
Trwający projekt realizowany jest przez firmę INEA w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Za jego sprawą, przy wsparciu funduszu unijnych, operator zainwestuje w całej Wielkopolsce blisko 500 mln złotych. W ramach działań związanych z projektem, INEA podłączy do swojej sieci światłowodowej ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkopolsce, a w gminie Tarnowo Podgórne ponad 1,5 tysiąca. W ramach obniżenia opłat za umieszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym, INEA z funduszy własnych dodatkowo doprowadzi sieć do łącznie tysiąca lokalizacji w obu tych gminach.

Harmonogram budowy sieci światłowodowej
W gminie Tarnowo Podgórne pierwsi klienci mogą korzystać z usług światłowodowych już od września ubiegłego roku. Zakończenie wszystkich prac związanych z tym projektem planowane jest na wrzesień 2020 roku.

Czym jest światłowód?
Światłowód wygląda jak ludzki włos, tylko wykonany jest z włókna szklanego i wykorzystuje wiązkę światła do transmisji danych. Jest to obecnie najnowocześniejsza i najwydajniejsza technologia dostarczania szybkiego Internetu, najwyższej jakości telewizji oraz nieograniczonego przesyłu danych.

Jakie są zalety światłowodu?
Technologia światłowodowa gwarantuje wysoką jakość usług, niezależnie od warunków atmosferycznych. Poza tym, jest też bezpieczna dla zdrowia, gdyż nie ma konieczności instalowania masztów.

Najczęściej zadawane pytania

1. Ile kosztuje podłączenie światłowodu INEA?
Koszty budowy światłowodu leżą w całości po stronie INEA. Opłata za usługi INEA zostanie pobrana dopiero, gdy rozpocznie się korzystanie z nich.

2. W jaki sposób światłowód zostanie doprowadzony do mojego domu?
Po ustaleniu, gdzie dokładnie powinien zostać poprowadzony światłowód oraz gdzie ma znajdować się gniazdko, pracownicy INEA zajmą się wszystkimi pracami. Teren, na którym będą prowadzone prace budowlane oraz wykopy, zostanie przywrócony do stanu początkowego.

3. Mam umowę z innym operatorem, czy mogę skorzystać z usług INEA?
To żaden kłopot. Skontaktuj się z INEA – na pewno uda się znaleźć rozwiązanie.

4. Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat prowadzonych prac, podłączenia światłowodu oraz możliwości korzystania z usług INEA?
Na potrzeby projektu powstała dedykowana infolinia: 61 223 09 99. Zachęcamy do kontaktu z INEA za jej pośrednictwem. Konsultanci odpowiedzą tam na wszelkie pytania. Zapraszamy także na stronę www: inea.pl/popc.

5. Jak mogę zgłosić swój adres do tego projektu?
W ramach toczącej się obecnie inwestycji do sieci światłowodowej podłączane są z góry wyznaczone adresy, wskazane przez Ministerstwo Cyfryzacji jako lokalizacje, w których wcześniej nie było infrastruktury umożliwiającej korzystanie z usług szerokopasmowego Internetu. Zapraszamy jednak wszystkie osoby, których adresy nie zostały ujęte na liście adresów dotowanych przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji do kontaktu z INEA za pośrednictwem infolinii: 61 223 09 99. Po analizie INEA sprawdzi możliwości inwestycyjnych, postaramy się, aby ich adresy zostały podłączone do sieci światłowodowej z funduszy własnych INEA.

***
Od dwóch miesięcy korzystam ze światłowodu. Po latach zrezygnowałam z Neostrady. Korzystam z internetu w kablu i z wi-fi. Moje wrażenia: sieć jest stabilna, dość szybka, ale mimo wszystko zdarzają się zaniki. Nie jest idealna ale nie narzekam.

Agnieszka Wilczyńska na podstawie przesłanych materiałów przez firmę Inea S.A

Poniżej mapa w lepszej rodzielczości

INEA buduje sieć śwatłowodową w gminie Tarnowo Podgórne
Kategoria: