Koncert pożegnalny i charytatywny

Wiosenny Koncert Symfoniczny wykona dla nas orkiestra Le Quattro Stagioni pod dyrekcją Tadeusza Żmijewskiego. Orkiestra już prezentował się w naszej gminie, m.in. w 2012 roku ze Zbigniewem Wodeckim, w 2016 roku wystąpiła razem z Jackiem Wójcickim, a w 2017 roku uświetniła obchody Święta Niepodległości. Podczas tego koncertu w programie usłyszymy utwory m.in. takich kompozytorów jak: J. S. Bach, G.F. Haendel, W.A. Mozart, F.G. Bizet, G. Puccini, J. Brahms, R. Addinsell, W. Kilar. Partie solowe wykonają: Lucyna Białas – sopran, Marzena Łopińska – flet, Paweł Joks – trąbka, Dominik Żmijewski – skrzypce, Nina Lewoczko – skrzypce, Sara Lewoczko – fortepian oraz Szymon Melosik na fortepianie, dla którego będzie to koncert pożegnalny. Dyrektor GOK SEZAM żegna się w ten sposób z gminą Tarnowo Podgórne. Przechodzi na emeryturę po 19 latach pracy na rzecz Ośrodka Kultury i naszej gminy. Wiosenny Koncert Symfoniczny ma charakter charytatywny. Podczas tego wydarzenia wolontariusze z Polskiej Akcji Humanitarnej będą prowadzili zbiórkę pieniędzy na ratowanie dzieci w objętym wojną Jemenie. Zapraszamy do Centrum Kultury w Przeźmierowie 27 kwietnia 2019 o godzinie 19. Na koncert obowiązują bezpłatne zaproszenia dostępne od 15 kwietnia. Z uwagi na wielkie zainteresowanie koncertem. Próba generalna na której wykonany będzie cały koncertowy program, będzie otwarta dla publiczności. Odbędzie się ona w Centrum Kultury Przeźmierowo w dniu koncertu o godzinie 15.30. Obowiązują na nią bezpłatne wejściówki.

Zaproszenia i wejściówki można odbierać: w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16.00-20.00.
Karina Biała           

Możemy pomóc
W Jemenie od prawie 5 lat trwa wojna, o której – niestety - niewiele się w mediach słyszy. To konflikt wyjątkowo okrutny, bo strony nie przestrzegają żadnych praw - bomby spadają na dzielnice mieszkalne, szkoły, szpitale i bazary. Od ostrzału ginęły też dzieci przewożone w autobusach szkolnych, goście weselni i żałobnicy idący w konduktach. 

Zginęły już dziesiątki tysięcy ludzi, a 22 z 29 milionów mieszkańców potrzebuje pomocy humanitarnej.  Trzy czwarte mieszkańców cierpi z powodu braku żywności. Zdesperowani ludzie jedzą gotowane liście krzewów, które imitują posiłki, choć nie mają one żadnych wartości odżywczych. Matki, zamiast mleka, dają dzieciom wodę po gotowanym ryżu. 

Mieszkańcy zmagają się także z epidemią cholery. Zniszczone ostrzałem systemy kanalizacyjne oraz brak dostępu do nieskażonych źródeł wody powodują błyskawiczne rozprzestrzenianie się choroby, która nieleczona może zabić w ciągu kilku godzin. W kraju pracuje tylko połowa szpitali i przychodni. Wszystkie są przepełnione, stale brakuje w nich leków, sprzętu i personelu.

W obliczu tak wielkiego kryzysu, Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła pomoc dla Jemeńczyków. W grudniu 2018 rozpoczęliśmy działania wobec tych, którzy uciekli przed wojną do pobliskiego Dżibuti. Pomożemy im zdobyć żywność i zapewnimy dostęp do opieki medycznej.  W tej chwili zakładamy już naszą stałą misję w Jemenie, ponieważ pomoc będzie musiała być tam dostarczana przez wiele lat.  Na własne oczy widzimy w jak krytycznym położeniu znaleźli się Jemeńczycy i dlatego bardzo liczymy na wsparcie finansowe naszych działań. Mamy szansę pomóc tym, którzy z nie swojej winy znaleźli się na granicy życia i śmierci.
Janina Ochojska, Prezes Zarządu PAH

Pomóż Jemeńczykom wpłacając pieniądze:
• przelewem na konto PAH: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Jemen”
• poprzez stronę internetową: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=sos-jemen
• dołączając do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną
• organizując zbiórkę pieniędzy: https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-kazdego/

Materiał nadesłany

Szymon Melosik (M.Kromski)